среда, 10. децембар 2014.

ДИЈАРЕЈА КОД ДЕЦЕ

                                                    ДИЈАРЕЈА КОД ДЕЦЕ


    Веома чест проблем када су деца у питању. Чешће се јавља лети, мада  сада владају Ротавируси, као главни изазивачи пролива и повраћања деце...а ту су и бактерије,гљивице, цревни паразити као могући узрочници ових стања. Главни пут уношења су прљаве руке, недовољно прање воћа и поврћа, контакт са зараженом особом.
    За нормално варење хране неопходна је здрава цревна слузокожа, која саржи ентероците, ћелије задужене за варење хране. Оне садрже ензиме неопходне за варење свих састојака хране (масти,беланчевина,угљених хидрата). Бактерије, вируси, паразити, токсини уништавају ентероците, тј.слузокожу црева, па тако долази до поремећаја, тј.застоја у варењу хране. Несварена храна заостаје у цревма, повлачи за собом воду из црева и тако настаје пролив. Све док се слузокожа зида црева не регенерише биће присутне воденасте столице.




     Неопходно је одмах кренути са рехидратацијом и то растворима за рехидратацију као што су: Rehidran, Orosal и др. Тим путем се уносе електролити (натријум,калијум,магнезијум) и шећери, које дете губи повраћањем и проливом, а неопходни су за нормално функционисање организма. Охлађен биљни чај од нане са мало шећера или негазирана минерална вода су одличне алтернативе. Течност давати по мало укратким временским размацима. Кока колу и воћне сокове треба избегавати.
     Уводи се антидијароична исхрана, а то подразумева лако сварљиву храну. У то спада барени пиринач, шаргарепа, кромпир, блага супица. Како се смањује број проливастих столица, исхрана се полако нормализује. Код беба које сисају, мајчино млеко је идеална храна, а код беба које су на млечним формулама треба давати раствор за рехидратацију, а увести млечну формулу без лактозе, које се у случају дијареје лакше вари него обична формула. 
     Дете не треба силити да једе, јер је губитак апетита уобичајен код обих стања, већ је најбитнија рехидратација организма.
        Помоћ лекара затражити у случају:

-појаве крви или слузи у столици, када је неопходан налаз копрокултуре, која најчешће покаже бактеријску инфекцију црева. Педијатар  том случају преписује одговарајућу терапију
-  ако је немогуће надокнадити течност на уста, када се проливи и даље настављају , као и повраћање
- да је дете безвољно и стално лежи иако не повраћа и узима течности
- ако је у питању баш мала беба са честим воденастим и смрдљивим столицама. 

Пробиотици са пребиотицима

Улога пробиотика је јако важна у оваквим стањима. Неопходни су ради успостављања нормалне бактеријске флоре детета, која је у стањима дијареје нарушена у цревима. Давање пробиотика је битно да би се нормализовало варење хране. Број ретких столица се полако смањује и столица добија нормалну конзистенцију.
Пробиотици са пребиотиком су битни и за имунитет детета, јер две трећине имуних ћелија "живи и ради" баш у цревима, а пребиотици (олигосахариди) су ти који хране имуне ћелије у цревима и тиме поспешују њихово размножавање, а тиме и имунитет детета.
       У нашој апотеци "Станковић", постоје разни пробиотици, од којих бих издвојила  Bulardi, Probiotic forte, Linex, Biolacitine bambini, Multilac, Liobif forte, Waya капи за бебе, Biogaia капи и таблете.



Текст саставила:

mr.ph. spec. Весна Станковић-Којић, специлајиста фармацеутске здравствене заштите
Апотека "Станковић"
ул. Горњоградска 50, Земун
тел.011/2100169
email: apoteka.stankovic@gmail.com


петак, 5. децембар 2014.

ВАКЦИНАЦИЈА ДЕЦЕ

                      ВАКЦИНАЦИЈА ДЕЦЕ




      Редовна вакцинација деце је од великог значаја, како за здравље сваког детета појединачно, тако и за здравље опште популације, јер се инфективне болести јако брзо преносе са особе на особу и да нема имунизације многе инфекције би ухватиле маха и врло брзо добиле епидемиолошки значај. Имунизација (вакцинација) се спроводи у циљу спречавања и потпуног нестанка болести које имају врло тежак ток и могу оставити тешке последице по дете,а и по одрасле.






        Да би вакцинација деце била ефикасна, неопходно је да се поштује календар имунизације који садржи које све вакцине деца морају обавезно да приме и у којој животној доби, као и све ревакцинације које су неопходне да би вакцина ефикасно штитила дете од те болести.
      Прва вакцина коју дете прима је BCG вакцина против туберкулозе коју дете прима на рођењу или до 12.месеца живота. Ревакцинација је са 10 година.
       Вакцина против хепатитиса Б- прва доза се прима до навршених месец дана, друга са 2 месеца, а трећа са 6 месеци живота.
         DiTePer вакцина, Полио вакцина и вакцина против Haemophilusa influencae tip B, се дају у исто време и то са 2 месеца, 3,5 месеца и са 5 месеци. Прва ревакцинација је у 7.години, а друга у 14-ој.
         DiTePer вакцина је вакцина против дифтерије, тетануса и великог кашља 
         Полио вакцина је вакцина против дечије парализе.
     
     Данас постоји Pentaxym или Infanrix вакцина која садржи свих пет компоненти, па је вакцинација деце комфорнија , а нежељени ефекти типа високе температуре су сведени на минимум. Pentaxym вакцина би требала да се од 01.01.2015.године добија на терет РФЗО, остаје да то и проверимо од 01,јануара.....
       Вакцина против заушки, малих богиња и рубеола, MMR вакцина се даје са 12-15месеци живота. Ревакцинација је у 7-ој години.
         
        Поред редовних, а обавезних вакцина за које родитељ сноси одговорност уколико дете не прими неку вакцину, постоје и добровољне вакцине, као што су на пример Prevenar 13 или Pneumo 23, Symflorix вакцине против Streptococa pneumonie и to 13 ili 23 различита соја ове бактерије, која је изазивач бројних упала уха, гнојних ангина, као и бронхитиса и пнеумонија. Деца која су склона оваквим врстама инфекција се често на предлог специјалиста вакцинишу овим вакцинама, како би постала отопрнија према овим инфекцијама.  




Текст саставила:

mr.ph. spec. Весна Станковић-Којић, специлајиста фармацеутске здравствене заштите
Апотека "Станковић"
ул. Горњоградска 50, Земун
тел.011/2100169
email: apoteka.stankovic@gmail.com


среда, 26. новембар 2014.

БОГИЊЕ СУ НЕИЗБЕЖНЕ

                                                         БОГИЊЕ СУ НЕИЗБЕЖНЕ,
                                 ШТО ПРЕ ТО БОЉЕ...


Субота по подне у апотеци, размишљам интензивно о којој теми данас да пишем и тема долази сама, спонтано.... неколико родитеља долази да купи течни пудер за богиње или Poxclin пену за богиње и тако почињем да пишем о богињама, јер је очигледно почела мала епидемијица, бар овде у Земуну....

Одмах да разјасним, у питању су овчије богиње или варичеле, које су мање опасне и против њих децу не вакцинишемо у редовном календару вакцинација. Вакцина постоји, деца се вакцинишу само ако постоји оправдани разлог за то. У току редовне имунизације деца у нашој земљи добијају ММР вакцину, која им ствара имунитет против других врста богиња, а то су мале богиње (морбиле) и рубеоле . То су ситније и опасније богиње у односу на варичеле.

Овчије богиње-варичеле

Вирус који изазива овчије богиње је из рода Herpes virusa и преноси се капљичним путем, кијањем, кашљањем,љубљењем. Воли да се настањује на кожи и слузокожи, па се зато и јавља карактеристичан осип по телу. Инкубација је од једне до три недеље. Дете почиње да буде заразно два дана пре почетка избијања богиња и заразно је док год богиње избијају по телу. Тек када више ни једна богињица не избије, а остале се већ увелко суше и отпадају, дете престаје да буде заразно. То је обично десетак дана од почетка болести.

Пре почетка избијања богиња је могућа температура, али је могуће и да богиње почну да се појављују „из пуног здравља“,. Прво се појави мала бубуљица, која брзо набубри, па се напуни прозирном течношћу, која се брзо замути, изгледа као гнојаница, која убрзо пуца, формира се краста, која се убрзо осуши и отпада. Оспа се јавља по целом телу, на гениталијама, испод пазуха, чак и у устима, на језику.





Налет оспи иде у два до три наврата, траје отприлике до десетак дана, потом се красте суше и отпадају, што траје још око десетак дана. То је укупно две недеље болести, али је потребно да дете још мало одмори, нарочито ако иде у колектив, јер је имуни систем „истрошен“, па га ваља опоравити....Избијање, сушење и пуцање богиња прати велики свраб.




Третирање богиња

У свим апотекама, па и нашој Апотеци „Станковић“, постоји течни пудер за богиње, који у себи садржи ментол, који хлади кожу, чиме смирује свраб, и анестезин као локални анестетик, који такође смирује свраб на местима избијања богиња. Poxclin pena и Virasoothe gel су препарати, које такође можете наћи у Апотеци „Станковић“, а показали су се много ефикаснијим, јер не прљају пуно кожу и хладећи ефекат им је јачи.







Чешање коже треба што више избегавати, да би се избегло стварање ожиљака и што је важније, да би се спречила секундарна инфекција коже неком бакетријом, што додатно продужава и компликује излечење. Купање је такође неопходно, баш из тог разлога да се бактерије не би множиле  на кожи, тако да је заблуда да богиње не треба квасити. Само у случају јако високе пропратне температуре, дете не треба купати, али то траје кратко. Високу температуру преко 38,5ºС треба скидати класичним антипиретицима (парацетамол, ибупрофен).

Евентуалне ожиљке од богињица можете мазати чувеним Шаљићевим мелемом против ожиљака Melop-E мелем или Contractubex gelom.

Због тога што је имуни систем активан и „истрошен“ могуће су мање компликације, типа прехладе, упале уха, бронхитиса, ретко теже компликације.

И оно што је најбитније на крају приче о варичели је да је имунитет трајан, тј.после једном прележаних овчијих богиња, није могуће поново их добити.


Мале богиње-морбиле и рубеоле

Мале бебе које нису вакцинисане, јер још нису довољнe старости за MMR вакцину, могу се заразити капљичним путем, као и деца која нису редовно вакцинисана овом вакцином.

Инкубацја траје 7-12 дана, а онда креће висока температура, болови у мишићима, суви кашаљ, црвене очи (коњуктивитис), бол у грлу и цурење из носа. Могућ је и пролив и увећање лимфних жлезда. Карактеристична је осетљивост на светлост, па је неопходно замрачити просторију у којој болесник борави. Осип се појављује на челу, иза ушију и на врату. Осип за пар дана прекрива цело тело, као да је кожа потпуно поцрвенела.






Температуру скидати, давати што више течности и лагана исхрана,
Болест нестаје за око недељу дана.

Симптоми морбила и рубеола су исти, само рубеоле имају блажи ток болести.





Имунитет који се стекне на овај начин је такође трајан, тј, ову врсту богиња је немогуће поново добити.



Текст саставила:
mr.ph.spec..Весна Станковић-Којић, специјалиста фармацеутске здравствене заштите
Апотека „Станковић“, Горњоградска 50, Земун
тел.011/2100169
email: apoteka.stankovic@gmail.com

четвртак, 20. новембар 2014.

Апотека Станковић: УРИНАРНЕ ИНФЕКЦИЈЕ КОД ДЕЦЕ

Апотека Станковић: УРИНАРНЕ ИНФЕКЦИЈЕ КОД ДЕЦЕ

УРИНАРНЕ ИНФЕКЦИЈЕ КОД ДЕЦЕ

УРИНАРНЕ ИНФЕКЦИЈЕ КОД ДЕЦЕ

Инфекције уринарног тракта су најчешће инфекције код деце. Јављају се у свим узрастима, и то чешће код дечака у периоду новорођенчета и раном детињству. Узрочници су бактерије из дебелог црева Echerichia coli, Proteus, Klebsiella, Enterobacter, које доспеју у мокраћу најчешће одозго из завршетка дебелог црева или путем крви у току сепсе. .

Инфекција може ићи од обичне бактериурије здравог детета (налаз бакетрија у урину је позитиван), преко циститиса до пијелонефритиса (бактеријско запаљње бубрега). Уринарна инфекција подразумева налаз од 100.000 клица и више у 1мл урина. Клиничка слика варира од узраста, а може бити асимптоматска код новорођенчади дете је поспано, узнемирено, одбија храну, темепратура је обично повишена и то код циститиса до 38,5°C, а код пијелонефритиса преко 39 °С, јавља се и повраћање и пролив, па се може посумњати и на цревну инфекцију. Старија деца могу да пријаве учестало мокрење, печење и бол при мокрењу, као и бол у пределу бубрега...





Поред биохемијске и бактериолошке анализе урина, потребно је урадити и биохемијску анализу крви, параметре као што су C-реактивни протеин и друге, а ако је потребно и анализе везане за функцију бубрега и мокраћне бешике..
Како правилно узети узорак урина?

Код беба постоје самолепљиве кесице за урин, дете се претходно окупа, залепи се кесица, она сме да стоји највише пола сата, уколико беба не мокри, поступак се понавља. Саветује се да се беба подоји или му се да млечна формула, како би убрзо мокрило, па се онда окупа и постави се кесица или чаша за урин па се сачека да дете мокри. Родитељи знају како је све ово јако тешко извести код мале деце. Кесица притом може и да се контаминира бактеријама из столице, па се добијају лажно позитивни резултати....Најидеалније је сакупити урин директно у стерилну чашу. Код старије деце који контролишу сфинктер, претходно вече их окупати, па ујутру узети средњи млаз урина у стерилну чашу за урин.





Терпија уринарних инфекција

Са терапијом се креће одмах, нарочито ако инфекцију прати повишена телесна температура, јер се онда сматра да је инфекција захватила бубреге. Терапија траје 7-10 дана. Антибиограм уринокултуре треба да потврди правилан избор лека од стране педијатра.
Код деце млађе од две године после главне терапије се даје профилакса, малим дозама антибиотика, да би се дете заштитило од поновних инфекција. Наравно, раде се сва потребна испитивања функције уринарног система, да би се искључиле аномалије. Прва три месеца се раде редовне контроле урина једном месечно, јер су рецидиви чести, а мање симптоматски од прве инфекције. Код деце старије од две године се не раде даља испитивања, јер се сматра да би се урођене аномалије уколико постоје до друге године већ испољиле.

Превенција

Састоји се у редовном одржавању хигијене, редовно мењање пелена код беба. Исхрана мајчиним млеком је природна заштита од свих врста инфекција. Пошто код беба уринарне инфекције немају јасне симптоме, педијатри врло често сумњају на уринарну инфекцију, ако нема других јасних узрока повишене температуре.
На самом улазу уретре код беба и мале деце се увек налазе неке бактерије, па је редовна и правилна хигијена јако битна у том узрасту. Наиме, брисање после мокрења, се ради од уретре према чмару, а не обрнуто и дете треба томе научити.
Јако је битно да се прва уринарна инфекција излечи у потпуности, јер свака поновљена инфекција је тежа, бактерије постају отпорне на антибиотике, па може доћи и до оштећења бубрега уколико инфекција пређе у хроничну. Код беба је прва уринарна инфекција пијелонефритис ( инфекција бубрега), а код старије деце је то циститис,који има блаже симптоме и мањи ризик за оштећење бубрега.


Текст саставила:
mr.ph.spec..Весна Станковић-Којић, специјалиста фармацеутске здравствене заштите
Апотека „Станковић“, Горњоградска 50, Земун
тел.011/2100169
email: apoteka.stankovic@gmail.com



четвртак, 13. новембар 2014.

КАРИЈЕС И НЕГА ЗУБА КОД ДЕЦЕ



        И ове среде говоримо наравно о здрављу наше деце и то опет о стрептококу али сада типу који доводи до обољења зуба познатом као каријес. Родитељи често мисле да је узрок честог квара зуба деце то што их недовољно и неправилно перу, што је донекле тачно. Квар зуба изазивају посебни бацили Streptococcus mutans, који насељавају усну дупљу и врло брзо и лако се шире. То је бактерија која се храни шећером и производи киселину која нагриза структуру зуба, тако што исцрпљује калцијум. Бактерија ствара и жуте наслаге на зубу које још јаче нагризају зубну глеђ. Када део на зубу без калцијума постане довољно велики, површински део зуба пропада и тако настаје каријес.
      Бебе по рођењу немају каријес, али се преко пљувачке мајке овај стрептокок уноси у усну дупљу детета и полако је насељава. Ако допуштате детету да једе вашом кашиком или пере зубе вашом четкицом, шансе за рано насељавање усне дупље детета овом бактеријом и за раним каријесом су много веће. Оне приче да је у породици мама или тата тај који има лоше зубе, па дете због тога има често каријес су нетачне. У породици може бити присутно више или мање ове бактерије, па сходно томе и инфекција зуба.

     Правилна нега зуба од малих ногу је кључ за здравље зуба како млечних, тако касније и сталних зуба. Ми као родитељи овде имамо главну одговорност!!!





       Пожељно је да се први одлазак зубару обави између друге и треће године живота, наравно ако сматрате да има потребе и раније. Тада се дете упознаје са зубарском ординацијом, својим зубаром, успоставља свест о томе да се редовим контролама на време могу уочити недостаци. Пожељно је да водите дете једном у шест месеци на редовне контроле.



        Наравно правилна хигијена, пастама са флуором, као и здрава исхрана су такође од великог значаја за здравље зуба ваше деце. Прање зуба треба спроводити што чешће, најмање два пута, ујутру и увече. Флуорогал таблетице од 0,25mg je пожељно давати детету да грицка увече после прања зуба и то деца до 3 године по једну таблетицу дневно, а деца од 3-6година по две таблетице, тј.0,5мг дневно, а деца старости преко 6 година једну таблетицу Флуорогала од 1мг двенвно.

     Мајчино млеко је најздравија храна у првим месецима живота детета. Касније када никну први зубићи треба избегавати дојење или давање сокова ноћу. Детету треба причати колико је здраво свеже воће и поврће, житарице, млеко и млечни производи, а избегавати слаткише , грицкалице,сокове, жвакаће гуме....Треба створити правилан режим исхране, са паузама између оброка, да би киселина из пљувачке могла да одигра корисну улогу у „прању“ зуба у току дана и тиме их заштитила од инфекције.



     Мој савет је да водите дете код зубара што чешће, без обзира да ли има проблема или не, а нарочито их водите са вама када ви идете код вашег зубара, да би дете разбило страх. Када види како мама или тата без страха улазе у ординацију и седају на столицу, како зубар вама поправља зубе, а ви сте мирни, тако ће најбоље схватити да је одлазак код зубара ритуал кога се не треба бојати.



Текст саставила:
mr.ph.spec..Весна Станковић-Којић, специјалиста фармацеутске здравствене заштите
Апотека „Станковић“, Горљоградска 50, Земун
тел.2100169

email: apoteka.stankovic@gmail.com

                                                      ШАРЛАХ

          И данас говоримо о стрептококној инфекцији званој ШАРЛАХ. Изазвивач је бетахемолитички стрептокок групе А. Разликује се од гнојне ангине по карактеристичном осипу по телу. Ова врста стрептокока производи отрове (егзотоксине) који доводе до осипа.
        Период имнкубације је 3-7 дана, у току кога се осећа слабост, главобоља, након чега долази до наглог почетка болести. Основни знаци су висока телесна температура, главобоља, мучнина, повраћање, јак бол у грлу, отежано гутање и отежано дисање. Лице је црвено са израженим бледилом око усана и на бради. Језик је прекривен беличастим наслагама, а лимфни чворови на врату су увећани и болни на додир. Након тога се јавља осип нарочито испод пазуха, у пределу препона и на унутрашњој страни бедара и надлактица. Осип има светло црвену основу са малим густо збијеним квржицама (кожа као шмиргла). Када се притисне нестаје. Након седам дана почиње перутање коже, нарочито око прстију руку и ногу. које може трајати и до две недеље. Када се изгуби беличасти покров на језику, он постаје тамно црвен-малинасти језик.





         Дијагноза и лечење

       Дијагноза се темељи на брису грла у коме се доказује бетахемолитички стрептокок. Терапија се заснива на пеницилинима, односно ертитромицину ако постоји алергија на пеницилин. Траје такође 10дана. Пацијент није више заразан 24 сата од почетка терапије.
        Препоручује се мировање, доста течности и уравнотежена исхрана.

        Шарлах се најчешће јавља код деце старости 3-12 година. Код деце старости 10 година, 80% њих је развило антитела на стрептококне егзотоксине. Преноси се капљичним путем, директним контактом са оболелим. Зато се оболели морају изоловати.


Текст саставила:
mr.ph.spec..Весна Станковић-Којић, специјалиста фармацеутске здравствене заштите
Апотека „Станковић“, Горљоградска 50, Земун
тел.2100169

email: apoteka.stankovic@gmail.com

уторак, 28. октобар 2014.

ГНОЈНА АНГИНА КОД ДЕЦЕ

     Данашња тема је опет наставак прошлих, везаних за респираторне инфекције код деце. Гнојна ангина је најчешће бакетријска упала грла и то пре свега крајника, а најчешћи узрочник је бета хемолитички стрептокок. Лети чешће долази до оваквих инфекција грла. Наравно, постоје и други узрочници гнојне упале крајника као што су Haemophilus influenzae, Moraxella…као и вируси, али у мањем броју случајева у односу на стрептококе.
Ако имате дете које иде у колектив, било вртић, било школу, вероватно вам је већ „пуна глава“ стрептокока и размишљања типа „само да моје дете не добије поново стрептокок“....Извори заразе зу „здраве“ клицоноше, које имају повећан број стрептокока у грлу, али немају никакве симптоме. То могу бити и деца и одрасли. По правилу би свако „гребуцкање“ грла требало да нас подстакне да урадимо брис грла, да би се видело која бактерија је изазвала инфекцију, али код неке отпорније деце то чак врло брзо прође, па се до лабораторије и не иде у већини случајева. Раније су се у вртићима периодично радили брисеви грла сваком детету у групи, па је постојао поступак којим се дете клицоноша изолује из вртића....данас се то више не ради наравно из финансијских разлога.
Кашљање и кијање је најчешћи начин преношења ангине. Прљаве руке су један од начина преношења стрептокока, а врло лако ако деца пију из исте чаше,једу истом виљшком,кашиком....



Симптоми ангине

    Бол у грлу, висока телесна темоература, клонулост, повраћање, губитак апетита су први симптоми гнојне ангине. При прегледу се виде увећани крајници, гнојни чепови на њима, као и мала „острва“ крварења- петехије...то све указује на стрептококну инфекцију. Некада су крајници толико увећани да ваздух јако тешко пролази кроз грло, па је наравно и отежано дисање на уста или се јавња хркање у току спавања. Лимфни чворови на врату су увећани.







     Наравно одмах се ради брис грла да би се стрептокок и доказао. Ако је дете прегледао искусан педијатар или ОРЛ специјалиста, са антибиотском терапијом се може кренути одмах без чекања резултата бриса, који буду за три дана. Основ терапије су пеницилини и то најчешће Panklav / Amoksiklav sirup/tbl.. Терапија мора да траје десет дана. У јако тешким ситуацијама, када дете не може да гута или код јако малих беба (када се инфекција јако брзо шири), дају се ињекције. Постоји депо пеницилин (Extencilin и др.) који се даје у једној дози из које се пеницилин полако ослобађа и има дуготрајнији ефекат, али нажалост педијатри у државним Домовима здравља не могу да га препоручују, пошто је одавно избачен из регистрације због могућег јаког анафилактичког шока. Али када се детету стрептококна инфекција понавља јако често депо пеницилин је једини избор, да би дете било заштићено једно дуже време.
      Код деце алрегичне на пеницилин даје се Hemomycin или Eritromicin.


Могуће компликације стрептококне гнојне ангине

  Јако ретко може доћи до развоја реуматоидне грознице или до постстрептококног гломерулонефритиса. Реуматоидна грозница може оштетити срце, напада зглобове, кожу, поткожно ткиво. Постстрептококни гломерулонефритис напада бубреге, слаби њихова функција, дете слабије мокри, јављају се отоци. Наравно уз стручну медицинску помоћ у болници, детету бива боље.


    Оно што је битно овде истаћи је да никако не уводите детету самоиницијативно антибиотике, јер није свака бол у грлу и свако црвено грло знак гнојне ангине. Увек урадити брис грла, сачекати резултат,уколико дете нема повишену температуру, добро једе. Тек ако резултат бриса покаже инфекцију стрептококом, лекар уводи одговарајуђи антибиотик. И битно је испоштовати терапију до краја,тј.свих десет дана. Врло често брис покаже да нема инфекције, онда је могуће да је грло инфицирано вирусом. Могуће је и да је стрептокок присутан у малом проценту када се антибиотици не дају, него се пушта да се организам сам избори са инфекцијом....е ту је сада зачаран круг, јер та деца су извори заразе у вртићима....то је сада питање да ли дете послати у вртић, због друге деце или не.....? остаје на Вама да одлучите....
   
    Следеће среде ћу писати о ШАРЛАХУ, који настаје опет изазван бета хемолитичким стрептококом типа А. Будите са нама и следеће среде....


Текст саставила:

mr.ph. spec. Весна Станковић-Којић, специлајиста фармацеутске здравствене заштите
Апотека "Станковић"
ул. Горњоградска 50, Земун
тел.011/2100169

email: apoteka.stankovic@gmail.com

уторак, 21. октобар 2014.

                                         УПАЛА СРЕДЊЕГ УХА КОД ДЕЦЕ 
                                                 МОГУЋЕ КОМПЛИКАЦИЈЕ

Тема која логично следи после тема из претходне две среде, јесте баш ова: упала средњег уха или стручно otitis media. Упала средњег уха може бити компликација прехладе код деце, јер су деца због слабо развијеног имуног система осетљивији на вирусне и бакетријске упале, а и код деце су Еустахијеве цевчице (тубе) краће и водоравно постављене, па бакетрије из носа лакше прелазе у средње ухо.

Сматра се да око три четвртине деце до четврте године имају бар једну упалу уха годишње. Многа деца до треће године имају више од три упале уха.
Упала средњег уха може бити бактеријска или вирусна. Чешћа је код деце склоне алергијама.
Најчешћи узрок је прехлада када долази до накупљања секрета у носу, он зачепњује Еустахијеву тубу, која спаја средње ухо са носем.. Кроз Еустахијеву тубу ваздух из околине прелази у средње ухо, како би се притисак у средњем уху изједначавао са оним из околине. У току прехладае, услед запушености Еустахијеве тубе, није могуће изједначавање притиска , па је то подлога за развој бактерија у средњем уху и последично упале уха. Пошто је код јако мале деце, Еустахијева туба постављена водоравно, отежано је отицање секрета из средњег уха.

Симптоми упале уха:

- јак бол у уху ,због притиска секрета на бубну опну (она се испупчи и упали), нарочито док дете мирује,спава
- бол се појачава при гутању (бебе неутешно плачу док сисају или гутају храну)
- температура је често изнад 38ºС, мада може проћи и без температуре
- дете је нервозно, слабије једе
- повећан исцедак из уха
- пролив или повраћа
- ослабњен слух

Како помоћи детету?

- дати детету одговарајућу дозу парацетамола или ибупрофена ради ублажавања болова,упале и температуре
- укључити капи за нос, уколико већ нисте због прехладе ( Operil P kapi ili sprej ), да би се нос  држао проходним
- ставити топли пешкир или пелену на болесно ухо
- избегавати прање косе, да вода која уђе у ухо не унесе додатне бактерије
- уколико бол не престане за дан,два ни поред давања аналгетика, одвести дете специјалисти за  ухо,грло,нос ( ОРЛ специјалиста, оториноларинголог)

Специјалиста ће извршити комплетан преглед и проценити да ли је антибиотик потребан или не. Ако лекар Вашем детету ипак препише антибиотик, веома је важно да дете испије антибиотик до краја, јер се могу развити отпорне бактерије. Обично, терапија мора да траје 10 дана. Из моје праксе лекари чсето преписују антибиотик седам дана, што је недовољно за комплетно излечење упале, детету буде боље, али се упала средњег уха брзо враћа.

После упале уха дете може да се жали на ослабљен слух. То може бити пролазног карактера, али може и потрајати. Искусан и добар ОРЛ специјалиста ће после сваке упале средњег уха урадити снимање слуха (аудиометрија). Ако је дете мало, па не може да сарађује, ради се тимпанометрија, где се на тимапнограму очитавају вредности притиска у унутрашњем уху, на основу којих се процењује колико се секрета још увек налази у средњем уху, тј. у ком степену је ослабљен слух детета.

На основу неколико узастопних тиманометрија у размаку од неколико месеци, процењује се да ли се Вашем детету морају уградити аерационе цевчице или не. Некада се уградња цевчица комбинује са операцијом вађења трећег крајника, то је малтене правило. Наравно, о томе одлучује оториноларинголог на основу претходних прегледа и терапија. Аерационе (вентилационе) цевчице су минијатурне цевчице промера око 1мм, које се детету уграђују у бубну опну и то под општом анестезијом. Кроз средишњи део вентилационе цевчице, вентилираће се средње ухо, тј. цевчице ће вршити функцију Еустахијеве тубе, док она „не проради“. Данашњи став специјалиста је да је поотребно уградити цевчице у оба уха, без обзира на различит степен наглувости у оба уха.




После уградње цевчица, битно је код прања косе пазити да вода не уђе у ухо, зато треба ставити ватицу намашћену Павловићевом машћу или тампоне у уши. Након туширања извадити вату. Цевчице остају у уху од 6 месеци до годину дана. Најчешће саме ипсадну, мада понекад испадну из бубне опне, али остану заробљене у ушној масти, па је потребно испирање уха топлом водом да би се одстраниле. У ретким случајевима дете се поново успављује, да би се цевчице извадиле из уха. Искусан ОРЛ специјалиста то завршава испирањем уха.

Великом броју деце ове цевчице помогну, у смислу смањења учесталости упала средњег уха, тај број се смањује или до упала уха више не долази. Мојој девојчици су уграђиване са три годинеу оба уха и одстрањен јој је тређи крајник. Она од тада није имала ни једну упалу уха, а сада има пет година. Наравно испале су брзо, још пре шест месеци од њиховог стављања, али јој се секрет после сваке прехладе опет накупљао у средњем уху....Ми имамо дивног ОРЛ специјалисту, др. Гордану Голубовић, која има своју приватну ординацију на Бановом Брду. Она прати Ксенију од њене друге године. Докторка није била за уградњу вентилационих цевчица, ми смо то ипак урадили по савету лекара из Института Мајка и Дете. Није ни то било погрешно, једноставно је дете склоно накупљању секрета у унутрашњем уху.. Код деце се и то временом губи, јер како расту, продужава се и Еустахијева туба, па се вентилација средњег уха врши боље и ређе долази до упала уха и до накупљања секрета.

По препоруци др.Голубовић, почели смо са коришћењем OTOGLOBE балона, који на природан начин поново упсоставља изједначавање притиска у средњем уху са спољашњим. Балон се ставља у једну ноздрву, друга се чврсто затвори, узме се ваздух кроз уста, уста се потом затворе и  балон се  ваздухом из носа надува и то до величине грејпа. Показао се јако ефикасан. Више можете погледати на сајту: http://www.provitalis.co.rs/sr/prodotog.shtml. Наравно, да ли дете сме да користи и да ли му је потребан OTOGLOBE балон, процениће лекар специјалиста. Апотека Станковић Вам стоји на располагању, ако Вам је потребан овај балон, као и за све савете.

Немојте одлагати одлазак лекару, уколико се дете после честих упала средњег уха жали да слабије чује или Ви  или неко други примети да појачава телевизор, не одазива се одмах на позив, тражи да му поновите шта сте рекли....ако се на време реши проблем или се крене са решавањем проблема бићете спокојнији.


Текст саставила:
mr.ph.spec..Весна Станковић-Којић, специјалиста фармацеутске здравствене заштите
Апотека „Станковић“, Горљоградска 50, Земун
тел.2100169
email: apoteka.stankovic@gmail.com

уторак, 14. октобар 2014.

КАШАЉ КОД ДЕЦЕ

                                                  KAШАЉ КОД ДЕЦЕ









Већ сам писала о прехлади код деце и да су узрок прехладе риновируси којих има преко 200 врста и на њих нажалост не постоји унакрсни имунитет. Данас настављам даље са темом која је уско повезана са прошлом, а тиче се кашља код деце.
Кашаљ је одбрамбени механизам организма, заправо рефлекс организма који настоји да „истера“ нешто из дисајних путева. То нешто може бити секрет, запаљење, страно тело, итд. Они надраже рецепторе за кашаљ који су свуда у слузници диасјних путева, па рефлексним путем нервни импулс посебним нервним путевима доводи прво до дубоког удаха који се завршава снажним издахом – кашљем.
Узрок кашља може бити од обичног гребања у грлу до упале плућа било бактеријске, било вирусне природе. Приликом кашљања шире се бактерије и вируси, па дете које кашље може бити заразно по осталу децу, нарочито у колективима.
Сигурно сте већ уочили да постоје различите врсте кашља: суви, продуктивни, „свирајући“, „промукли“ кашаљ. Међутим ова подела се мора узети са резервом, јер је кашаљ често комбинација више типова.
Када се кашаљ продужи од зиме до пролећа, па и лета, а дете иде у колектив,онда су узрок сигурно респираторни вируси, о којима сам говорила. Ако кашаљ почне од марта, па траје цело лето, па и до краја јесени, могуће је да је узрок таквог кашља алергијски, или алергија доприноси кашљу.






        Симптоми алергије су:

- провидан секрет из носа ( мада он боже бити симптом и вирусне инфекције )
- нема повишене температуре
- носић који сврби
- очи су црвене,сврбе или пецкају, а немају крмеља
- појачавање симптома када ветар дува
- кашаљ који траје од раног пролећа до лета

У терапији алергија користе се антихистаминици, лекови који смирују алергијску реакцију организма: Aerius sirup, Claritine sirup, Pressing sirup и новији Xyzal sirup. Користе се и назални кортикостероиди као што су Nasonex sprej, Flixonase sprej, инхибитори леукотриена Singulair прашак. Наравно, њихову употребу и избор одређује лекар специјалиста.



         Типови кашља и како их лечити


 Суви или надражајни кашаљ

Ово је најчешћи тип кашља код деце. Најчешђи узрок су респираторни вируси који нападају горње дисајне путеве, па секрет који се ствара у носу почиње да се слива низ грло и доводи до надражаја слузокоже грла што резултује кашљем, који у почетку буде продуктиван, али врло брзо прелази у сув, надражајни кашаљ.

Страно тело је ретко узрок надражајног кашља.

Постоје лекови, антитусици који се користе за ублажавање сувог кашља: Omnitus или Sinetus sirup. наравно дају се у договору са педијатром. Бебама суви кашаљ можете ублажити сталним испирањем носића физиолошким раствором, како би се густи секрет из носа разводњио и олакшало извлачење секрета аспиратором. Подизање узглавља детета када спава, је такође корисно да би се смањило сливање секрета из носа у грло. Биљни сирупи на бази белог слеза облажу слукожу грла, па смањују иритацију на кашаљ, али по новим препорукама нису дозвољени деци млађој од три године. Погоднији је чај од белог слеза спремљен са прокуваном водом охлађеном на собну температуру. Биљни сирупи на бази тимијана или исландског лишаја су такође против сувог кашља.



Влажан или продуктиван кашаљ

Настаје када запаљенски процес захвати доње дисајне путеве, алвеоле и бронхије, а то је најчешће узрок запаљења плућа и бронхитиса. Већа деца могу да избаце секрет на нос или уста, док маља често гутају секрет, па га избацују преко столице („слузава столица“), а неретко га и поврате ( „слузаво повраћање“).






Лечи се лечењем узрока инфекције, наравно у договору са лекаром. Често давање течности у току дана олкшава искашљавање секрета. Муколитици помажу, али се морају обазриво давати, нароčито код деце склоне бронхоопструкцијама. Добри лекови за олакшавање искашљавања су Flavamed sirup, Prospan sirup, као и Fluimucil прашак или ACC сируп. Дужину давања муколитика процењује лекар специјалиста. Инхалација физиолошким раствором може бити од користи. Блажи биљни сирупи на бази јагорчевине, бршљана  су такође муколитици.



„Свирајући“ кашаљ

Дете кашље уз карактеристично „шиштање“ из плућа. То је бронхоопструкција и симптом је када дете треба ОДМАХ одвести код лекара, да бронхоопструкција не би прешла у гушење детета. Често је праћено секретом, тј. продуктивним кашљем. лекар специјалиста одрећује терапију бронходилататорима, корстикостероидима или профилаксу.




„Промукли“ кашаљ

У ствари је то надражајни кашаљ праћен карактеристичним „промуклим" дисањем, а узрок је најчешће вирусни laringitis (круп), а далеко ређе бакетријски laringitis( изазивач је бакетрија Haemophilus influencae) .Данашња деца примају вакцину против ове бактерије (петовалентна вакцина), па су инфекције ретке. Вирусни ларингитис се не лечи лековима, веђ мора да прође време да се организам опорави.







          Из свега изнетог треба истаћи да је важно лечити узрок кашља, а наравно прво га што пре одредити. Често је кашаљ комбинација неколико типова, често се искомпликује опструкцијом бронхија. Треба бити обазрив и "ослушкивати" дете, како кашље, колико често, има ли секрета или нема, па проценити да ли је потребно да се одведе код лекара или можете уз савет вашег фармацеута помоћи своме детету.

За све недоумице и патања вам стоји на располагању Апотека "Станковић"


Текст саставила:

mr.ph. spec.Vesna Stanković-Kojić, специлајиста фармацеутске здравствене заштите
Апотека "Станковић"
ул. Горњоградска 50, Земун
тел.011/2100169
email: apoteka.stankovic@gmail.com




четвртак, 9. октобар 2014.

                                ЈЕСЕЊИ ВИРУСИ: ПРЕХЛАДА КОД ДЕЦЕ


Прехлада је једна од најчешћих вирусних инфекција код деце ( а и код одраслих), али се упркос томе о њој јако мало зна. Изазивачи су риновируси, посебна група вируса који нападају горње дисајне путеве, а има их преко 200 врста! Међу тим вирусима нема унакрсног имунитета, тако да дете које је пре недељу дана имало прехладу, не значи да се опет неће прехладити, јер ако је имало инфекцију рецимо вирусом типа 24, за недељу дана се мође инфицирати другим типом 8 или 12....зато су мала деца тако често прехлађена, готово сваког месеца.



Постоји заблуда да до прехладе долази услед промаје или изложености детета хладном ваздуху, што је заблуда. Хладан ваздух погодује ширењу вируса, па су нам деца често прехлађена ових дана и недеља.
Прехлада је значи вирусно обољење, које карактерише цурење из носа, носнa слузокожа је отечена, што резултује запушеношђу носа. Сузење очију је такође чест симптом прехладе. Дете често кија, а присутан је и кашаљ од сувог до продуктивног због сливања секрета из носа кроз ждрело. Лако се преноси капљичним путем, кијањем и кашљањем и директним контактом.


Ако дете нема температуру није алармантно ићи код лекара, а то мајке деце старости преко три године већ углавном и знају, јер су до дететове тређе године много пута искусиле оваква стања детета. Оно што сами можете да урадите јесте да укључите капи за нос за тај узраст типа Operil P и  испирати нос физиолошким раствором више пута у току дана. У ту сврху можете користити и спрејеве са морском водом као што су : Marisol, Physiomer, Aqua maris, Nisita sprej . Јако је битно да дете добро издува нос.. За децу која то не умеју постоје разни аспиратори за нос од пластичног са цевчицом (Belvital) до аспиратора који се постављају на усисивач (Nosko) и наравно снажнији су (користи се снага усисивача). Подељена су мишљења педијатара везано за штетност тих јачих аспиратора због мoгућности оштећења носне слукоже детета. Добро је и укључити и инхалацију фиѕиолошким раствором два пута дневно пар дана.



Већина деце има бистар секрет из носа, мада он лако може да се замути и постане жућкаст. То не значи да је нешто озбиљно и да треба укључити антибиотик. До жућкастог секрета доводе сапрофитне бактерије носа, које су добиле храну у виду густог секрета па су се намножиле. У случају жућкастог секрета из носа помажу антибиотске капи за очи као что су Marocen ili Gentokulin kapi, као и Dexamethason-neomycin kapi које се стављају у нос три пута невно седам дана. Наравно можете урадити и брис носа у најближој лабораторији, који ће потврдити које капи стављати у носић. Све три врсте капи су широког сшектра дејства, па покривају већину сапрофитних бакерија у носу, па нећете погрешити  ако узмете били које. Dexamethason-neomycin kapi имају и кортикостероидну компоненту која смањује отеченост слузокоже носа..
Јако добар лек који олакшава симптоме прехладе код деце је Rinasek sirup, који има компоненту за отпушавање носа и антихистаминик који смирује симптоме кијања и сузења очију. Ја имам јако добро искуство везано за овај лек, практично га увек укључујем када осетим да прехлада креће код мог детета. Може изазвати благу поспаност детета, што је врло индивидуално, а код моје ћерке се то није никада појавило као нежељени ефекат.
Битно је увести и неки муколитик који ће растварати густи секрет у носу и евентуално у доњим партујама, тј. бронхијама. Добри су Flavamed sirup, Fluimucil prašak, Bisolvon sirup. Често родитељи кажу: "Па дете ми не кашље шта ће му лек за искашљавање?" У току вирусне инфекције риновирусима у горњим партијама се накупља густи секрет који може испунити и пролаз до унутрашњег уха, па ако се не дренира, тј.разбија, остаје ту и може довести до компликације коју нико од родитеља не жели а то је упала средњег уха. Битну улогу у том дренирању секрета имају и капи за нос или сам Ринасек сируп ( садржи ефедрин), који држе нос проходним и омогућавају излазак секрета кроз нос.

Да ли дете које је прехлађено може да иде у колектив? 

Ако детету мало цури нос, повремено се закашље, али нема повишену температуру, лепо једе, активно је, може слободно да иде у вртић. Опште прихвађен став је да је то блага вирусна инфекција, која је и пожељна ради „размене вируса“, јер се деца полако имунизују на вирусе и временом постају отпорнија. То је ситуација када ја дођем у вртић по ћерку и сва забринута питам васпитачицу:„ Јели јој цурио носић, јутрос сам баш била забринута? Размишљала сам се да ли да је доведем у вртић “, а она одговара : „ Наравно да је доветете, није јој ништа, свима у групи помало цури нос"

Ово су ситуације које траже одлазак код лекара:

-појава високе температуре са секрецијом из носа и кашљем
-убрзано и отежано „свирајуће“ дисање
-кашаљ има призвук „лавежа пса“, а дисање је „грубо“
-дете нагло изгуби живост и само би да лежи
-одбијање оброка и појава мучнине и пролива
-напади кашља који се не смирују и поред давања сирупа


Јако је битно ојачати дететов имунитет о чему сам писала у једном од претходних текстова. Јак имунитет омогућава детету да лакше преброди прехладу, без додатних компликација, а и дужина трајања инфекције се смањује. Доста свежег вођа и поврћа, млеко, млечни производи, риба,месо, махунарке, житарице морају бити основ исхране,редован одмор.



Текст саставила:

mr.ph. spec.Vesna Stanković-Kojić, специлајиста фармацеутске здравствене заштите
Апотека "Станковић"
ул. Горњоградска 50, Земун
тел.011/2100169
email: apoteka.stankovic@gmail.com