среда, 26. новембар 2014.

БОГИЊЕ СУ НЕИЗБЕЖНЕ

                                                         БОГИЊЕ СУ НЕИЗБЕЖНЕ,
                                 ШТО ПРЕ ТО БОЉЕ...


Субота по подне у апотеци, размишљам интензивно о којој теми данас да пишем и тема долази сама, спонтано.... неколико родитеља долази да купи течни пудер за богиње или Poxclin пену за богиње и тако почињем да пишем о богињама, јер је очигледно почела мала епидемијица, бар овде у Земуну....

Одмах да разјасним, у питању су овчије богиње или варичеле, које су мање опасне и против њих децу не вакцинишемо у редовном календару вакцинација. Вакцина постоји, деца се вакцинишу само ако постоји оправдани разлог за то. У току редовне имунизације деца у нашој земљи добијају ММР вакцину, која им ствара имунитет против других врста богиња, а то су мале богиње (морбиле) и рубеоле . То су ситније и опасније богиње у односу на варичеле.

Овчије богиње-варичеле

Вирус који изазива овчије богиње је из рода Herpes virusa и преноси се капљичним путем, кијањем, кашљањем,љубљењем. Воли да се настањује на кожи и слузокожи, па се зато и јавља карактеристичан осип по телу. Инкубација је од једне до три недеље. Дете почиње да буде заразно два дана пре почетка избијања богиња и заразно је док год богиње избијају по телу. Тек када више ни једна богињица не избије, а остале се већ увелко суше и отпадају, дете престаје да буде заразно. То је обично десетак дана од почетка болести.

Пре почетка избијања богиња је могућа температура, али је могуће и да богиње почну да се појављују „из пуног здравља“,. Прво се појави мала бубуљица, која брзо набубри, па се напуни прозирном течношћу, која се брзо замути, изгледа као гнојаница, која убрзо пуца, формира се краста, која се убрзо осуши и отпада. Оспа се јавља по целом телу, на гениталијама, испод пазуха, чак и у устима, на језику.





Налет оспи иде у два до три наврата, траје отприлике до десетак дана, потом се красте суше и отпадају, што траје још око десетак дана. То је укупно две недеље болести, али је потребно да дете још мало одмори, нарочито ако иде у колектив, јер је имуни систем „истрошен“, па га ваља опоравити....Избијање, сушење и пуцање богиња прати велики свраб.




Третирање богиња

У свим апотекама, па и нашој Апотеци „Станковић“, постоји течни пудер за богиње, који у себи садржи ментол, који хлади кожу, чиме смирује свраб, и анестезин као локални анестетик, који такође смирује свраб на местима избијања богиња. Poxclin pena и Virasoothe gel су препарати, које такође можете наћи у Апотеци „Станковић“, а показали су се много ефикаснијим, јер не прљају пуно кожу и хладећи ефекат им је јачи.







Чешање коже треба што више избегавати, да би се избегло стварање ожиљака и што је важније, да би се спречила секундарна инфекција коже неком бакетријом, што додатно продужава и компликује излечење. Купање је такође неопходно, баш из тог разлога да се бактерије не би множиле  на кожи, тако да је заблуда да богиње не треба квасити. Само у случају јако високе пропратне температуре, дете не треба купати, али то траје кратко. Високу температуру преко 38,5ºС треба скидати класичним антипиретицима (парацетамол, ибупрофен).

Евентуалне ожиљке од богињица можете мазати чувеним Шаљићевим мелемом против ожиљака Melop-E мелем или Contractubex gelom.

Због тога што је имуни систем активан и „истрошен“ могуће су мање компликације, типа прехладе, упале уха, бронхитиса, ретко теже компликације.

И оно што је најбитније на крају приче о варичели је да је имунитет трајан, тј.после једном прележаних овчијих богиња, није могуће поново их добити.


Мале богиње-морбиле и рубеоле

Мале бебе које нису вакцинисане, јер још нису довољнe старости за MMR вакцину, могу се заразити капљичним путем, као и деца која нису редовно вакцинисана овом вакцином.

Инкубацја траје 7-12 дана, а онда креће висока температура, болови у мишићима, суви кашаљ, црвене очи (коњуктивитис), бол у грлу и цурење из носа. Могућ је и пролив и увећање лимфних жлезда. Карактеристична је осетљивост на светлост, па је неопходно замрачити просторију у којој болесник борави. Осип се појављује на челу, иза ушију и на врату. Осип за пар дана прекрива цело тело, као да је кожа потпуно поцрвенела.






Температуру скидати, давати што више течности и лагана исхрана,
Болест нестаје за око недељу дана.

Симптоми морбила и рубеола су исти, само рубеоле имају блажи ток болести.





Имунитет који се стекне на овај начин је такође трајан, тј, ову врсту богиња је немогуће поново добити.



Текст саставила:
mr.ph.spec..Весна Станковић-Којић, специјалиста фармацеутске здравствене заштите
Апотека „Станковић“, Горњоградска 50, Земун
тел.011/2100169
email: apoteka.stankovic@gmail.com

четвртак, 20. новембар 2014.

Апотека Станковић: УРИНАРНЕ ИНФЕКЦИЈЕ КОД ДЕЦЕ

Апотека Станковић: УРИНАРНЕ ИНФЕКЦИЈЕ КОД ДЕЦЕ

УРИНАРНЕ ИНФЕКЦИЈЕ КОД ДЕЦЕ

УРИНАРНЕ ИНФЕКЦИЈЕ КОД ДЕЦЕ

Инфекције уринарног тракта су најчешће инфекције код деце. Јављају се у свим узрастима, и то чешће код дечака у периоду новорођенчета и раном детињству. Узрочници су бактерије из дебелог црева Echerichia coli, Proteus, Klebsiella, Enterobacter, које доспеју у мокраћу најчешће одозго из завршетка дебелог црева или путем крви у току сепсе. .

Инфекција може ићи од обичне бактериурије здравог детета (налаз бакетрија у урину је позитиван), преко циститиса до пијелонефритиса (бактеријско запаљње бубрега). Уринарна инфекција подразумева налаз од 100.000 клица и више у 1мл урина. Клиничка слика варира од узраста, а може бити асимптоматска код новорођенчади дете је поспано, узнемирено, одбија храну, темепратура је обично повишена и то код циститиса до 38,5°C, а код пијелонефритиса преко 39 °С, јавља се и повраћање и пролив, па се може посумњати и на цревну инфекцију. Старија деца могу да пријаве учестало мокрење, печење и бол при мокрењу, као и бол у пределу бубрега...





Поред биохемијске и бактериолошке анализе урина, потребно је урадити и биохемијску анализу крви, параметре као што су C-реактивни протеин и друге, а ако је потребно и анализе везане за функцију бубрега и мокраћне бешике..
Како правилно узети узорак урина?

Код беба постоје самолепљиве кесице за урин, дете се претходно окупа, залепи се кесица, она сме да стоји највише пола сата, уколико беба не мокри, поступак се понавља. Саветује се да се беба подоји или му се да млечна формула, како би убрзо мокрило, па се онда окупа и постави се кесица или чаша за урин па се сачека да дете мокри. Родитељи знају како је све ово јако тешко извести код мале деце. Кесица притом може и да се контаминира бактеријама из столице, па се добијају лажно позитивни резултати....Најидеалније је сакупити урин директно у стерилну чашу. Код старије деце који контролишу сфинктер, претходно вече их окупати, па ујутру узети средњи млаз урина у стерилну чашу за урин.





Терпија уринарних инфекција

Са терапијом се креће одмах, нарочито ако инфекцију прати повишена телесна температура, јер се онда сматра да је инфекција захватила бубреге. Терапија траје 7-10 дана. Антибиограм уринокултуре треба да потврди правилан избор лека од стране педијатра.
Код деце млађе од две године после главне терапије се даје профилакса, малим дозама антибиотика, да би се дете заштитило од поновних инфекција. Наравно, раде се сва потребна испитивања функције уринарног система, да би се искључиле аномалије. Прва три месеца се раде редовне контроле урина једном месечно, јер су рецидиви чести, а мање симптоматски од прве инфекције. Код деце старије од две године се не раде даља испитивања, јер се сматра да би се урођене аномалије уколико постоје до друге године већ испољиле.

Превенција

Састоји се у редовном одржавању хигијене, редовно мењање пелена код беба. Исхрана мајчиним млеком је природна заштита од свих врста инфекција. Пошто код беба уринарне инфекције немају јасне симптоме, педијатри врло често сумњају на уринарну инфекцију, ако нема других јасних узрока повишене температуре.
На самом улазу уретре код беба и мале деце се увек налазе неке бактерије, па је редовна и правилна хигијена јако битна у том узрасту. Наиме, брисање после мокрења, се ради од уретре према чмару, а не обрнуто и дете треба томе научити.
Јако је битно да се прва уринарна инфекција излечи у потпуности, јер свака поновљена инфекција је тежа, бактерије постају отпорне на антибиотике, па може доћи и до оштећења бубрега уколико инфекција пређе у хроничну. Код беба је прва уринарна инфекција пијелонефритис ( инфекција бубрега), а код старије деце је то циститис,који има блаже симптоме и мањи ризик за оштећење бубрега.


Текст саставила:
mr.ph.spec..Весна Станковић-Којић, специјалиста фармацеутске здравствене заштите
Апотека „Станковић“, Горњоградска 50, Земун
тел.011/2100169
email: apoteka.stankovic@gmail.com



четвртак, 13. новембар 2014.

КАРИЈЕС И НЕГА ЗУБА КОД ДЕЦЕ



        И ове среде говоримо наравно о здрављу наше деце и то опет о стрептококу али сада типу који доводи до обољења зуба познатом као каријес. Родитељи често мисле да је узрок честог квара зуба деце то што их недовољно и неправилно перу, што је донекле тачно. Квар зуба изазивају посебни бацили Streptococcus mutans, који насељавају усну дупљу и врло брзо и лако се шире. То је бактерија која се храни шећером и производи киселину која нагриза структуру зуба, тако што исцрпљује калцијум. Бактерија ствара и жуте наслаге на зубу које још јаче нагризају зубну глеђ. Када део на зубу без калцијума постане довољно велики, површински део зуба пропада и тако настаје каријес.
      Бебе по рођењу немају каријес, али се преко пљувачке мајке овај стрептокок уноси у усну дупљу детета и полако је насељава. Ако допуштате детету да једе вашом кашиком или пере зубе вашом четкицом, шансе за рано насељавање усне дупље детета овом бактеријом и за раним каријесом су много веће. Оне приче да је у породици мама или тата тај који има лоше зубе, па дете због тога има често каријес су нетачне. У породици може бити присутно више или мање ове бактерије, па сходно томе и инфекција зуба.

     Правилна нега зуба од малих ногу је кључ за здравље зуба како млечних, тако касније и сталних зуба. Ми као родитељи овде имамо главну одговорност!!!





       Пожељно је да се први одлазак зубару обави између друге и треће године живота, наравно ако сматрате да има потребе и раније. Тада се дете упознаје са зубарском ординацијом, својим зубаром, успоставља свест о томе да се редовим контролама на време могу уочити недостаци. Пожељно је да водите дете једном у шест месеци на редовне контроле.



        Наравно правилна хигијена, пастама са флуором, као и здрава исхрана су такође од великог значаја за здравље зуба ваше деце. Прање зуба треба спроводити што чешће, најмање два пута, ујутру и увече. Флуорогал таблетице од 0,25mg je пожељно давати детету да грицка увече после прања зуба и то деца до 3 године по једну таблетицу дневно, а деца од 3-6година по две таблетице, тј.0,5мг дневно, а деца старости преко 6 година једну таблетицу Флуорогала од 1мг двенвно.

     Мајчино млеко је најздравија храна у првим месецима живота детета. Касније када никну први зубићи треба избегавати дојење или давање сокова ноћу. Детету треба причати колико је здраво свеже воће и поврће, житарице, млеко и млечни производи, а избегавати слаткише , грицкалице,сокове, жвакаће гуме....Треба створити правилан режим исхране, са паузама између оброка, да би киселина из пљувачке могла да одигра корисну улогу у „прању“ зуба у току дана и тиме их заштитила од инфекције.



     Мој савет је да водите дете код зубара што чешће, без обзира да ли има проблема или не, а нарочито их водите са вама када ви идете код вашег зубара, да би дете разбило страх. Када види како мама или тата без страха улазе у ординацију и седају на столицу, како зубар вама поправља зубе, а ви сте мирни, тако ће најбоље схватити да је одлазак код зубара ритуал кога се не треба бојати.



Текст саставила:
mr.ph.spec..Весна Станковић-Којић, специјалиста фармацеутске здравствене заштите
Апотека „Станковић“, Горљоградска 50, Земун
тел.2100169

email: apoteka.stankovic@gmail.com

                                                      ШАРЛАХ

          И данас говоримо о стрептококној инфекцији званој ШАРЛАХ. Изазвивач је бетахемолитички стрептокок групе А. Разликује се од гнојне ангине по карактеристичном осипу по телу. Ова врста стрептокока производи отрове (егзотоксине) који доводе до осипа.
        Период имнкубације је 3-7 дана, у току кога се осећа слабост, главобоља, након чега долази до наглог почетка болести. Основни знаци су висока телесна температура, главобоља, мучнина, повраћање, јак бол у грлу, отежано гутање и отежано дисање. Лице је црвено са израженим бледилом око усана и на бради. Језик је прекривен беличастим наслагама, а лимфни чворови на врату су увећани и болни на додир. Након тога се јавља осип нарочито испод пазуха, у пределу препона и на унутрашњој страни бедара и надлактица. Осип има светло црвену основу са малим густо збијеним квржицама (кожа као шмиргла). Када се притисне нестаје. Након седам дана почиње перутање коже, нарочито око прстију руку и ногу. које може трајати и до две недеље. Када се изгуби беличасти покров на језику, он постаје тамно црвен-малинасти језик.





         Дијагноза и лечење

       Дијагноза се темељи на брису грла у коме се доказује бетахемолитички стрептокок. Терапија се заснива на пеницилинима, односно ертитромицину ако постоји алергија на пеницилин. Траје такође 10дана. Пацијент није више заразан 24 сата од почетка терапије.
        Препоручује се мировање, доста течности и уравнотежена исхрана.

        Шарлах се најчешће јавља код деце старости 3-12 година. Код деце старости 10 година, 80% њих је развило антитела на стрептококне егзотоксине. Преноси се капљичним путем, директним контактом са оболелим. Зато се оболели морају изоловати.


Текст саставила:
mr.ph.spec..Весна Станковић-Којић, специјалиста фармацеутске здравствене заштите
Апотека „Станковић“, Горљоградска 50, Земун
тел.2100169

email: apoteka.stankovic@gmail.com